Doğu Anadolu Türküleri ve Hikayeleri

Doğu Anadolu Türküleri ve Hikayeleri

Doğu Anadolu bölgesi kültürü ve türküleri bakımından son derece önemli bir bölgedir. Doğu Anadolu Türküleri ve hikayeleri ile birçok kişiyi duygulandırdığını görüyoruz.

Türkü, ülkemizin tarihi bir kültürü bakımından son derece önemlidir ve bölgelere göre değişim gösterme özelliğinin bulunduğunu görüyoruz. Bu yüzden her yörede her bölgede farklı türküler dinlenirken bazı türküler artık ulusal bir değer taşımaya başlamıştır ve ünü söylendiği bölgeyi geçmiş konumdadır.

Doğu Anadolu Türküleri ve Hikayeleri

Meşhur Doğu Anadolu Türküleri ve Hikayeleri 

Türkülerin temeline baktığımız zaman genel olarak içerisinde bir hikaye barındırdığını görüyoruz. Bu hikayeler bazen iki aşığın kavuşamaması iken bazen de gösterilen kahramanlıkların hikayeleri şeklindedir. Türkülerin oluşması noktasında da halkın yaşamış olduğu olayların bu yüzden ön planda yer alabildiğini görüyoruz. Doğu Anadolu türküleri ve hikayeleri de halk için çok önemli detayları göstermektedir. Türkülerin bazıları halk arasında anonim şekilde yayılırken genel olarak hikayeleri de kendisiyle devam eder ve bu hikayelerinden dolayı insanların türküleri söyleyen kişinin duygularını hissederek dinlediklerini görebiliyoruz.

Doğu Anadolu’da söylenmekte olan birçok türküde halk arasında hızlı bir şekilde yayılmış konumdadır ve bazı türkülerin yine ülkemizde farklı bölgelerde de sevilerek dinlenmesi bizlere bu türkülerin ne kadar değerli olduğunu tekrar göstermektedir.

Türküler Nasıl Doğmuştur?

Sizlere belirtmiş olduğumuz gibi türkülerin aslında doğumları halkların yaşamış olduğu olaylardan yerine gelmektedir. Türküler doğduğu sırada insanlar yaşamış olduğu olayları anlatmak için bunları türkü sözlerine dökerek insanlara aktarmaktadırlar. Doğu Anadolu türküleri noktasında halk arasında yayılmış olan birçok efsane vardır ve bu efsanelerin büyük bir bölümü doğru olarak düşünülmektedir.

Türkülerin doğumuna baktığımız zaman genel anlamda okundukları dönemlerdeki olaylardan meydana çıkabildiğini görebilmek çok zor değil. Türküler insanların yaşamış olduğu duygulardan da doğabilmektedir. Sıla hasreti, evlat acısı, anne baba acısı veya birbirini seven kişilerin kavuşamamasından dolayı son derece güzel ve sevilen türkülerin ortaya çıkmış olduğunu görebiliyoruz. Bu türkülerin büyük bir bölümü günümüze kadar gelmiş ve hikayesini korumayı başarmış durumdadır. Bu yüzden dinlediğiniz sürede türkülerde yer almakta olan bütün duyguları hissedebilme imkanınız bulunmaktadır.

Yorum gönder