Zübeyde Hanım Kimdir? Zübeyde Hanım Aslen Nerelidir?

Zübeyde Hanım Kimdir

Zübeyde Hanım Kimdir? Zübeyde Hanım Aslen Nerelidir?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi olan Zübeyde Hanım’ın yaşadığı hayat hikayesi hemen herkesin ilgisini çekmeyi başardı. Atatürk’ün hayatını araştıran kişiler tarafından Zübeyde Hanım Kimdir? Zübeyde Hanım Aslen Nerelidir? diye araştırmaya başladı. İşte, Zübeyde Hanım’ın hayatı ve hakkında hiç bilinmeyenler…

Zübeyde Hanım Kimdir?

1857 yılında Langaza’da dünyaya gözlerini açmış olan Zübeyde Hanım aslen Karamanlı’dır. Osmanlı Devleti zamanında dünyaya gelmiş olan Zübeyde Hanım, Padişah II. Mehmed Döneminde Karaman’dan Rumeli’ye göç etmek zorunda kalan fakir bir ailenin kızıdır. Hacısofu adıyla tanınan bir Türkmen ailesinden olan Zübeyde Hanım’ın annesi Molla Hanım adıyla bilinen Ayşe Hanım, babası da Fosuzadelerden Feyzullah Efendi’dir. Döneminde yaşayan kadınlar okuma yazmayı bilmezken Zübeyde Hanım’ın ailesi onun okuma yazma öğrenmesine izin verdi. Okuma yazmayı bildiği için de çevresi tarafından Zübeyde Molla olarak tanındı.

Dini bütün bir aileye mensup olan Zübeyde Hanım’ın dinine bağlılığı ön plana çıkmaktadır. Ali Rıza Bey ile evlendikten sonra Selanik Yenikapı’da yaşayan Zübeyde Hanım Ali Rıza Bey vefat ettikten sonra yeniden Langaza’ya döndü. Langaza’da gerçekleştirdiği ikinci evliliği de bittikten sonra kızı Makbule ile yeni bir hayat kurdu.

Zübeyde Hanım’ın Evlilikleri

Zübeyde Hanım’ın Evlilikleri tarih araştırması yapan kişiler tarafından sorulmaktadır. Zübeyde Hanım henüz 14 yaşındayken kendisinden 20 yaş büyük olan Ali Rıza Efendi ile evlendi. Fatma, Ömer, Ahmet ve Naciye adında çocukları olan çiftin ilk 4 çocuğu küçük yaşlarda öldü. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk ve Makbule Atadan adlı iki çocuğu oldu. 1888 yılında Ali Rıza Bey hayatını kaybettikten sonra Zübeyde Hanım Langaza’ya döndü. Langaza’da Selanik Gümrükler Başmüdürü Ragıp Bey ile ikinci evliliğini yaptı. Balkan Savaşı meydana geldikten sonra bu evlilik sona erdi.

Zübeyde Hanım’ın Vefatı

Zübeyde Hanım’ın Vefatı tüm sevenlerini yasa boğmuştur. Oğlu Mustafa Kemal ile 14 Haziran 1922 tarihinde Adapazarı’nda görüştü. Daha sonra oğlunun yanında kalmayıp Ankara’ya yerleşti. Ankara’nın hava şartlarına uyum sağlayamayınca İzmir’e taşındı. Tedavi amacıyla İzmir’de Latife Hanım Köşkünde kalıyordu. Latife Hanım Köşkünde hayatına devam eden Zübeyde Hanım 14 Ocak 1923 tarihinde İzmir’de hayatını kaybetti. 66 yaşında hayatını kaybeden Zübeyde Hanım’ın mezarı ise 1940 tarihinde İzmir Karşıyaka’da yapılan Anıt Mezar dadır.

Yorum gönder