Batıda Bir Yer Fas

Fas

Batıda Bir Yer Fas

Monarşi ile yönetilen bir krallık olan Fas son zamanların merak edilen ve efsunlu görülen Ülkelerinden bir tanesidir. Zamanında Fransız sömürgesinde olan ülkede ana dil Fransızca konuşulmakta olup aynı zamanda İngilizce ve farsça da kullanılmaktadır. Bozulmayan Akdeniz ve Okyanus sahilleri bulunmakta olan bu ülke hem tarihi mekanları hem de doğal güzellikleri ile gelenleri kendine hayran bırakmaktadır. Afrika bölgesinde olmasına karşın verimli toprakları ile kendine has bir ülkedir. Başkenti Rabat olmasına karşın Fas’ın en bilinen şehirleri Marakeş ve Kazablanka’dır. Marakeş renkli Pazar yerleri, caddelerde bulunan portakal ağaçları ile kızıl bir havaya bürünmekte olup Portekizce ’de Beyaz Ev anlamına gelen Kazablanka ise isminin hakkını veren bir şehir olarak beyaza bürünmüş sokakları ile görmek isteyenleri karşılamaktadır.

Eşsiz güzellikle dolu olan Fas’a her sene milyonlarca turist akın etmektedir. Fas’a seyahat eden kimselerin Sahra Çölü’nde bir geceyi yıldızların altında geçirmesi en çok önerilen aktivitelerden bir tanesidir. Yılın hemen her zaman diliminde pek çok turistin gerçekleştirdiği bu aktivite hem huzur vermesi hem de eşsiz bir gök şöleni sunması ile pek çok farklı fotoğraf karesinin de meydana gelmesine olanak tanımaktadır.

Fas tarihi yerler

788 Yılında Fas

788 yılında, Arapların Kuzey Afrika’yı fethinden sonra, Faslı Müslüman hanedanları Fas yönetimi’ne başlamıştır. 1860 yılında İspanya’nın Fas’ın kuzeyini işgal etmesiyle Avrupalı ​​güçler arasında yarım yüzyıl süren bir ticaret rekabeti başlamış olup Fas egemenliğini giderek aşındırmıştır. 1912’de ülke üzerinde himaye kuran Fransa ile uzun süreli bağımsızlık mücadelesi yaşanmış olup bu mücadele 1956 yılında başarı ile sona ermiştir. Birleşmiş Milletler tarafından idari bir güç olarak tanınmamasına karşın bilge üzerinde idari, yönetimini fiili olarak sürdürmektedir. 2011 yılında mutlak monarşiden meşruti monarşiye dönüş yapan ülkede Kral 6. Muhammed’in yanı sıra meclis ve bakanlar kurulu da mevcut olup nihai otorite krallıkta kalmak üzere Fas için yeni bir siyasi dönem mevcut olmuştur. Fas gezilmesi gereken yerler arasına adını yazdırırken gerek geçmişin izlerini taşıması gerekse sömürge altında iken yapılan yapılar ile görenleri kendine hayran bırakan bir yer olma özelliği taşımaktadır.

 

Yorum gönder