Endonezya Resmi Adı Endonezya Cumhuriyeti

Endonezya

Endonezya Resmi Adı Endonezya Cumhuriyeti

Dünyanın en kalabalık Müslüman ülkesi olan Endonezya nüfus yoğunluğu bakımından da dünyanın dördüncü ilkesidir. Ülkenin büyük adalarında önemli akarsular yer almaktadır. Sumatra Adası’nda Musi, Kampar, Rokar ve Hari ırmakları, Borneo Adası’nda Kayan, Mahakam, Barito ve Kapuasıemakları bulunmaktadır. Özellikle Bali ve Jakarta Endonezya’ya gider gitmez ilk olarak görülmesi gereken yerler listesinde yerini almaktadır.

Endonezya seyahati için belki de ilk durak Raja Ampat olmalıdır. Yaklaşık 1500 takımadadan oluşmakta olup uzun bir gezi olmaksızın hepsini gezmek mümkün olmayabilmektedir. Tanjung Puting Ulusal Parkı, Borneo Adası’nda bulunmakta olupEko turizm açısından oldukça popülerdir. Flores Adası Kelimutu Volkan Kalderası ile volkanik gaz etkisi ile değişen su renklerini izlemek ve birbirinden harika resimler yakalamak mümkündür. Lombok, Komodo Ulusal Parkı, Yoyakarta, Bali’de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmakta olup. Seyahat ederken deniz ve gezinin olduğu doğa ile iç içe bir tatil isteyenlerin tercih edebilecekleri bir yerdir.

1949 yılında Birleşmiş Milletler ve Amerika aracılığı ile Hollanda sömürgesinden resmi olarak çıkıp bağımsızlığını ilan etmiş olan Endonezya, tarih boyunca Çin, Hindistan, İran ve Bizans İmparatorluğu’nun deniz ticaret yolu üzerinde bulunmuştur. Bu sebeple önemli bir konumda olan Endonezya bulunduğu ticari konum ile  zaman içerisinde dünyanın pek çok yerinden insanın gelip buraya yerleşmesine sebep olmuştur. VereenigdeOostindischeCompagnie adında Hollanda firmasının Endonezya’yı meydana getiren takım adalar üzerinde geniş bir ticaret ağı kurması ile birlikte idari ve askeri sistem aracılığı ile de Endonezya’yı yönetmeye başlamıştır.

Endonezya tur rehberi

1798 yılında Endonezya

1798 yılında Endonezya yönetimi doğrudan Hollanda Krallığı’na bağlanmıştır. Ancak ikinci dünya savaşı ile birlikte Japonya tarafından işgal edilen bu devletten Hollanda yönetimi bu süre zarfında adalardan geri çekilmiştir. Japonyanın 2. Dünya Savaşı’nda yenilgiye uğraması ile birlikte Japon Birlikleri İngiliz birlikleri Gözetiminde Endonezya için yönetim ve idareyi sağlamışlardır. 1945 yılında bağımsızlığını ilan eden Endonezya’nın bu ilanı kabul edilmemiş süreç 1949 yılında yenilenmiştir. Pek çok adalar birliğinden oluşması ve sömürge altında kurulan pek çok harikası ile doğa turizmi için oldukça önemli yerlerden biri haline gelmiştir.

Yorum gönder