Sakrament Nedir? | Çeşitleri ve Türleri Hakkında bilgi

Sakrament nedir?,Sakrament Çeşitleri Nedir?, Mezheplere Göre Sakrament

Sakrament Nedir? | Çeşitleri ve Türleri Hakkında bilgi

Her dinde bazı ibadet etme şekilleri vardır. Hristiyanlıkta yapılan ayinler de ibadet etme olarak son derece önemli ayinler şeklindedir. Sakrament nedir? Sorusu bu ayini merak eden kişiler tarafından sıklıkla soruluyor. Bugün makalemizde Sakramet ve Sakrament çeşitleri hakkında detaylı bilgilerden bahsedeceğiz.

Sakrament, Hristiyanlık dininde bir yaratıcının aktif bir şekilde yer aldığına inanılarak yapılmakta olan kutsal ayinlere verilen addır. Hristiyanlık dinine göre bu ayinlerde yaratıcının kendilerini kutsamasını, merhamet etmesini ve insanların onun lütfuna iştirak etmeleri istenilir. Aynı zamanda görünmeyen bir gerçekliğin de temsil edildiğini görebiliyoruz.

Sakrament nedir?,Sakrament Çeşitleri Nedir?, Mezheplere Göre Sakrament

Sakrament Çeşitleri Nedir?

Sakrament nedir? Sorusuna cevap verdiğimiz gibi aynı zamanda Hristiyanlıkta yer almakta olan sakrament çeşitlerine de değinmemiz gerekiyor. Toplam 7 tane sakrament yer almaktadır. Bu sakramentler ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Evharistya: Bu sakrament aynı zamanda Kinonia olarak ve komünyon olarak da adlandırır. Sıklıkla yapılan şarap ve ekmek ayinidir.
  • Vaftiz: Çok önemli bir ayin olan vaftiz ayini Hristiyanlığa kabul ayini olarak da geçmektedir.
  • Günah İtirafı ve Tövbe: Kişi işlemiş olduğu günahı itiraf ederek bu günahtan arınmak için tövbe eder.
  • Krizmasyon: Kutsal ruh ile güçlendirme ayini diyebileceğimiz bu ayin aynı zamanda elçisel bir kilise geleneğidir.
  • Ruhbanlık: Ruhani görevliler de diyebileceğimiz ruhbanlar aynı zamanda kendini kilise ve topluluğa adamıştır ve rahiplik olarak geçmektedir.
  • Yağ Sürme: Ölüm halindekileri kutsayarak hasta yağı sürme ayinine verilen addır.
  • Evlilik ayini: Bu ayin çiftlerin evlilik antlaşması yapmasını sağlamaktadır.

Mezheplere Göre Sakrament

Hristiyanlıkta ayinler mezheplere göre değişim göstermektedir. Bu noktada Ortodoks ve Katolik mezheplerinde 7 ayine birden inanılırken Protestanlar bu ayinlerden 2 tanesine inanarak gerçekleştirmektedir. Quakerler ise yer alan ayinlerin hiçbirisine inanmadıkları için gerçekleştiremezler. Mezhepler genel olarak sakramentlere kutsayıcı ruhun yapmış olduğu onayın bir fiziki işareti olarak görmektedir. Bu ayinlerle beraber günahların affı olduğu gibi aynı zamanda kutsal ruhun hediyesi olarak görülür ve kişiler kilisenin üyesi olmayı bu şekilde kabul etmektedir. Özellikle vaftiz ayini her Hristiyanın katılması gereken bir ayin olarak görülerek sakramente en büyük örnektir.

Yorum gönder