Roma İmparatorluğu Ne Zaman Kuruldu ve Hangi Irk?

Roma İmparatorluğu Ne Zaman Kuruldu ve Hangi Irk?

Latium Bölgesi’nde kurulan Roma İmparatorluğu ile ilgili bugün Roma İmparatorluğu Ne Zaman Kuruldu ve Hangi Irk gibi sorulara yanıt aracağız.

Tiber Irmağı’na bakan köylerde kurulan Roma, zaman içerisinde Yunanlılar ve Persler ile beraber uzun yıllar süren savaşlar içerisine girecek bir imparatorluğun merkezi haline geldi.

Roma İmparatorluğu ne zaman kuruldu ve hangi ırk?

M.Ö 753’te krallık dönemi başlayan Roma İmparatorluğu’nun kuruluş tarihi de bu yıl olarak kabul edilmektedir. Roma İmparatorluğu’nun Akdeniz’den gelen İtalikler ile beraber Etrürksler tarafından kurulduğu söylenmektedir. Akdeniz’den gelen ırkın denizcilik konusunda tarımla uğraşan Etrüskleri etkilediği ve bundan dolayı da Roma İmparatorluğu’nun ilk temellerinin atıldığı da söylenebilmektedir. Zaman içerisinde Kartaca, Finike ve Ege Adaları ile ticarete girişen Roma, güçlenmeye ekonomik olarak devam etmiştir.

Roma İmparatorluğu Nasıl Kuruldu?

Roma İmparatorluğu’nun kuruluşu bir efsaneye dayandırılmaktadır. Bu efsanede Alba Longa adlı mitolojik bir ülke olan Alba Longa’nın kralı Numitor’un kızı Silvia Rhea’nın oğulları olan Romus ve Romlus tarafından kuruldu. Numitor’un kızı Rhea’nın savaş tanrısı Mars’tan hamile kalması ve sonrasında Romus ile Romulus’u dünyaya getirmesiyle efsane başlayacaktır. Numitor’un kardeşi Amulius; bu iki kardeşi öldürmek üzere emir verse de çocuklar kurtuldu ve Palantine Tepesi’ne gönderildi. Burada da çoban Faustulus tarafından bulundu ve dişi bir kurt tarafından büyütüldüler. Büyütüldükten sonra da genç çobanlardan oluşan bir savaşçı topluluğu kuran Romus ve Romulus Alba Longa’ya saldırdı. Amulius’u öldüren Romus ve Romulus, dedeleri Numitor’u yeniden kral ilan etti.

Romus ve Romulus daha sonradan çocukken kurtarıldıkları Palantine Tepeleri’nde bir şehir kurmaya karar verdiler. Ancak aralarında kısa bir süre sonra tartışma çıkacak ve Romulus, Romus’u öldürecektir. Böylelikle kurulan ülkenin tek lideri Romulus olacak ve şehir de Roma adını alacaktır.

Roma şehrinin kurulmasıyla beraber Romulus tarafından kaçaklara ve sürgünde olanlara yer verilmiştir. Ancak Roma’da kadın bulunmamasından dolayı Romulus harekete geçecektir. Komşu şehir Sabine’nin kadınları kaçırılacak ve bir savaşa neden olunacaktı. Daha sonra Sabine Kralı Titus Tatius’ta Romulus tarafından öldürülecek ve her iki şehir birleşecektir. Böylelikle Romulus bu iki şehrin tek hakimi olarak Roma’nın temellerini de atacaktır.

1 yorum

comments user
Yusuf KOCATÜRK

sağolun ödevimde çok yardımcı oldu.

Yorum gönder