Preveze Deniz Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Preveze Deniz Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

Preveze Deniz Savaşı hakkında genel bilgi, neden ve sonuçları hakkında sizlere kısa özet bilgiler vermeye çalıştık. Şimdi Preveze Deniz Savaşı’nı yakından inceleyelim.

Preveze Deniz Savaşı

Avrupalı Devletler Haçlı Orduları ile karada başarılı olamadılar ve gözlerini denizlere çevirdiler denizleri egemenlikleri altına almayı düşündüler. Barbaros Hayrettin Paşa ile Osmanlı Devleti’ni Ege denizine ve adalarına yönelmiştir. Osmanlı’nın Ege Denizi’nde tam bir egemenlik kurması, Venediklilerin Ege adalarında hiç bir üssünün kalmaması nedeni ile Venedik, Ceneviz, Malta, İspanya ve Portekiz Yönetimlerinin destekleriyle oluşan yep yeni bir haçlı donanması, Osmanlı Devleti’nin denizlerde egemen olmasını engellemek amacıyla Osmanlı Donanması üzerine yönlendirilmiştir.

Andrea Doria yönetiminde ki 602 adet gemiden meydana gelen haçlı donanması, Barbaros’un 122 adet gemisinden meydana gelen Osmanlı donanmasıyla karşı karşıya gelmiştir. Bu karşılaşmada çetin mücadeleler meydana gelmiştir ve bu mücadeleler sonrası Osmanlı ordusu karada aldığı zaferler gibi denizlerde de kendini kanıtlamış ve çok büyük bir galibiyet elde etmiştir. Haçlı donanmasının 128 büyük gemisinin yok edilmesi sonrasında Haçlı donanması geri çekilmek mecburiyetinde kalmıştır. Oluşan fırtına nedeni ile Barbaros Hayrettin Paşa Haçlı donanmasını daha fazla takip edememiştir ve tümüyle yok edememiştir.

1538 tarihinde meydana gelen Preveze Deniz Savaşı’nın Sebepleri Kısa Özet

  1. Osmanlı Devleti’nin Avusturya ve Roma-Cermen Devletleri ile mücadele etmesinden yararlanılmak istenilmiştir.
  2. Korfu Adası’nın Osmanlı Devleti tarafından kuşatılması.
  3. Osmanlı Devleti Ege Denizi’ni tamamen kontrol altında tutmak istemiştir.
  4. Senyör ve şövalyelerin kendilerine yeni macera arayışları.

Preveze Deniz Savaşı’nın  Savaşın Sonuçları 

  1. Akdeniz artık bir Türk gölü haline gelmiştir.
  2. Akdeniz bölgesi tümüyle Osmanlı’nın kontrolü altına geçmiştir. Suriye ve Mısır deniz yolları daha güvenli bir hale gelmiştir.
  3. Venedik, Mora ve Dalmaçya sahillerinde bulunan bazı kaleler Osmanlı Devleti’nin kontrolüne bırakılmıştır.
  4. Venedik yönetimi, Osmanlıya  savaş tazminatı ödemek zorunda bırakılmıştır.
  5. Preveze Deniz Savaşı ile birlikte 17’ncı yüzyılın başına kadar Osmanlı Devleti’nin donanması Akdeniz’deki en güçlü donanma olarak kabul görmüştür.
  6. Günümüzde hala Preveze Deniz Zaferi’nin anısına yıl dönümü 28 Eylül tarihinde her yıl Türk Denizcilik Günü olarak kutlanmaya devam etmektedir.

1 yorum

comments user
Cemoşşşş

Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz

Yorum gönder