Yüzyılların Başkenti Seul

0

Kiraz çiçeklerinin var olduğu dünyanın farklı bir ikliminde yer alıyormuş gibi görünen Güney Kore’nin Başkenti Seul tarihin pek çok farklı dönemine tanıklık etmiş olan bir başkenttir. Bir Uzakdoğu ülkesi olmasının yanı sıra okuma yazmanın hiçbir anlam ifade etmediği bu şehirde insan kendini hem aşırı yabancı hem de oralı gibi hissedebilmektedir. Dünyanın en büyük 13. Şehri olma özelliğini taşımasının yanı sıra teknoloji devi şirketlerinin de bulunması ve hala yüzyıllar öncesine ait tapınakların yer alması Seul’u diğer şehirlerden farklı bir konuma yerleştiriyor.  Milattan önce 1. Yüzyıla dayanan Seul tarihi şöyle dursun Seul yaklaşık 700 yıldır başkent olarak görev yapmaktadır.

Seul Merkezi Yapısı

Seul merkezinde kocaman saraylar bulunan ve tarihi pek çok yapıyı içinde bulunduran bir metropol olmasına karşın, Japonya işgali sırasında yeniden yapılma vaadi verilmiş olan tarihi yapılar bu vaad yerine getirilmediği için yok olmuşlardır. Bu sebeple Güney Kore ve özellikle Başkent Seul için tarihi yapıları oldukça önemli olup koruma altında tutulmaktadır.

Han Nehri kıyısında yer Alan Seul’u Güney Kore için de değerli kılan şey pek çok büyük imparatorluğa da başkentlik yapmış olmasıdır. Günümüzde Samsung gibi teknoloji devi şirketleri bünyesinde barındırması ile de oldukça dikkat çeken ülkeye Nisanın ilk haftasında seyahat edenleri kendine hayran bırakıyor şehrin her yerinde bulunan kiraz ağaçlarının açmış oldukları göz kamaştırıcı çiçekler hem düğün konsepti hem de fotoğraf çekimi için oldukça sık kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra Seul’da gezilecek pek çok lokasyon bulunmaktadır. Eğlence üzerine kurulmuş pek çok yapı bulunmasının yanı sıra e spor için yapılmış dev arenaya girmek ve eğlenceli aktivitelere dahil olmak da mümkündür.

Seul

Seul seyahati yapanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biri de Gyeongbokgung Sarayı’dır. bu saray Seul de bulunan en büyük saray olma özelliğini taşımaktadır. Şehrin manzarasını ilemek için N Seul Kulesi merak edenlerini beklemektedir. Bunun yanı sıra Changdeokgung Sarayı ve Deoksugung Sarayı göz kamaştıran mimarisi ile görülmesi gereken yerler arasındadır. Seul ziyareti ülkemize vefa borcu için vizesiz yapılabilecek seyahatler arasında yer almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.