Psykhe | Eros, Psykhe’yi Ejdere Aşık Etti Mi?

0

Mitoloji denildiği zaman özelikle Yunan mitolojisi ciddi bir yer edinmektedir. Psykhe ise Yunan mitolojisinde yer almakta olan bir karakterdir ve mitolojide önemli bir yere sahip olduğunu görüyoruz.

Bu karakter, miletos kralının üç kızının arasında en güzeli şeklindedir. Sahip olduğu güzellik ise onun tanrıça olan Aphrodite’in gazabına uğramasına sebep olacaktır. Sahip olduğu emsalsiz güzellik ise ölümlü olanların kendisinin aphrodite’in yer alan bir sureti olduğunu düşünerek adeta ona tapmalarına kadar götürmektedir. İnsanların ona tapması ise aşk ve güzellik tanrıçasını hoşuna gitmedi.

Psykhe, Eros, Psykhe’yi Ejdere Aşık Etti Mi? , Aphrodite

Psykhe ve Aphrodite

Aphrodite belirtmiş olduğumuz gibi Psykhe’yi aşırı kıskandı ve onun güzelliği karşısında adeta hırsından deliye döndü. Psykhe bu güzelliğinden dolayı adeta Aphrodite’in gazabına uğrar. Aphrodite, ailesinden Psykhe’yi tek başına bir dağa bırakmasını ister. Oğlu olan Eros’a ise onu çirkin bir ejdere aşık etmesini isteyecektir.

Bu noktada yer almakta olan başka bir efsaneye bakacak olursak bu efsanede Psykhe’nin kendisini çok beğenmiş ve güzelliğinin farkında olan ve kendisinden başka birisini beğenmeyen bir kız olduğu belirtiliyor. Bunun için Aphrodite’e de meydan okur ve buna sinirlenen Eros, onu çok çirkin olan bir deveye aşık etmek isterken oku yanlışlıkla kendisine atar.

Eros, Psykhe’yi Ejdere Aşık Etti Mi?

Eros, annesinin emri olarak Psykhe’yi tam Ejder’e aşık edeceği sırada yayını germişken kızın güzelliğine kendisi de hayran kalır. Bu sırada şaşkınlıkla kaldığı için Psykhe’yi vurmak yerine kendisini vurur ve bu yüzden annesinin emrine karşı gelir. Kendisi kızı gizli bir şekilde saraya yerleştirir. Her gece Psykhe ne yapıyor diye onu ziyaret etmeye başlar. Bu noktada tek şartı ise kendisini görmek için bir girişim yapmamasını istemektir.

Genel olarak inanış bu şekildedir. Fakat her kaynakta farklı şekilde anlatıldığını da söleyebiliriz. Hatta özellikle son bölümle ilgili olarak günümüze kadar gelmiş çok fazla farklı efsane yer almaktadır. Bazı efsanelerde Eros’un Psykhe’yi terk ettikten sonra kendisinin de adeta aşk acısı ile kıvrandığı anlatılır. Aphrodite’in ise oğlunun bu durumuna acıdığını ve bu yüzden bazı görevler vererek kızı affedeceğini belirtirken Pskhe’nin ise perilerin yardım etmesiyle bu görevleri yerine getirdiği anlatılmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.