İnsandan Harika Bir Dokunuş Venedik

0

Bütünü ile dünya mirasları listesinde yer alan Venedik milattan önce 10. Yüzyılda bu topraklar üzerinde yaşayan Veneti insanlarından ismini almıştır. Pek çok takma isme sahip olan bu şehir suların içerisinde adeta yüzen bir yer olmasına karşın daha önce Venedik Cumhuriyetinin de başkentidir. Venedik insan eli ile inşa edilmiş en güzel şehir unvanını almanın yanı sıra Avrupa’nın da en romantik şehri olarak bilinmektedir. Orta Çağ ve Rönesans dönemi boyunca denizlerde en önemli kuvvet iken 13. Ve 17. Yüzyıllar arasında sanat ve ticaret merkezi olarak kabul görmüştür. Özellikle Rönesans döneminde pek çok sanatsal harekete öncülük etmesinin yanı sıra Vivaldi’nin de doğduğu yer olarak bilinmektedir.

181 ada üzerinde yer alan rüya şehir Venedik İtalya Ülke sınırları içerisinde yer almaktadır. Kanallar ve maskeler şehri olarak anılan Venedik adeta görsel şölenler diyarı olarak bilinmektedir. Roma İmparatorluğu döneminde kurulmuş bu şehir kült yapılar, tarihi eser ve miraslar, sanat merkezleri ve ibadethaneler gibi pek çok yapının varlığını sahiplenmesinin yanı sıra kültürel ve maddi zenginlik beşiğidir. Gotik saraylar altında kalan kanalları, San Marco Meydanı ve Karnavalı ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Turist bakımından en sık ziyaret edilen ve dini anlamda da büyük önem taşıyan katedrali San Marco Bazilikası’dır. Venedik’te gezi yaparken San Marco Meydanı önünden geçmeli,  Palazzo Ducale sanat müzesine de mutlaka zaman ayırılması gerekmektedir.

venedik

Venedik Rialto köprüsü

Rialto köprüsü üzerinden kanalı seyretmek ve Büyük Kanal önümde fotoğraf çekilmek hemen her turistin yaptığı eylemlerden biridir. Renkli yapıların eşsiz dokusuna şahit olmak adına Burano’ya uğramak, Ahlar köprüsünün ikonik yapısını hissetmek ve San Marco tasarımcı mağazalarına göz atmak da yapılacak farklı Venedik turları arasında yerini almaktadır. Aziz Mark’ın Çan Kulesi’nden kuş bakışı şehre bakmalısınız. Barok mimarinin gözdesi Santa Maria Assunta Kilisesi’ni es geçmemek gerekmektedir. Sanatın ve eğlencenin oldukça yaygın olduğu bu İtalyan Şehirde ülkenin de adından sıkça söz ettirdiği lazanya, fasulye ve pek çok çeşit pizza ve makarna da tadılması gereken lezzetler arasında yerini almaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.