Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir?

0

Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? bugün makalemizde bu konuyu ele alacağız. Tarihteki en uzun savaş, Hollanda ile Sicilya arasında gerçekleştirilmiş olan Sicilya savaşıdır. Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? sorusunun cevabı olan bu savaş tam 335 yıl sürmüştür.

Bu savaşın komik olan bir tarafı da savaşın bitmemesinin tek sebebi, barış antlaşmasının imzalanmasını unutmalarıdır. Yani savaş, herhangi bir antlaşma imzalanmadan sonlandırıldığı için en uzun savaş unvanını almaktadır. Ayrıca söz konusu bu savaşta herhangi bir çatışma da gerçekleşmemiştir.

335 Yıl Savaşı’nın Nedenleri

Bu savaşın, tarihteki en uzun savaş olmasının nedeni, 1568 yılında başlayıp 1648’de biten seksen yıl savaşlarıydı. Söz konusu bu savaş, Vestfalya antlaşması ile son bulmuştu. Ancak iki devlet arasında durum hala kötüydü ve 1651’de Hollanda, Sicilya Adalarına savaş ilan etti. Ancak bu savaş tam 335 yıl sürdü.

Bu savaş hiç çatışma olmadan tam 335 yıl geçirmiş ve bu süre zarfında 335.yılda yapılan barış antlaşması ile savaşa son verilmiştir, savaşın isminin 335 yıl olması da bu nedendendir. Savaşın en önemli bir diğer noktası ise hiçbir şekilde çatışma olmadan savaşın devam etmesiydi. Savaş süresi boyunca hiçbir ateş açılmamış kimse yaralanmamış veya ölmemişti. Üstelik söz konusu savaş yeni çağ da başlamış olmasına rağmen 1986’da yakın çağda barış antlaşması imzalanmış ve savaşa bir son verilmişti.

Dünya tarihinin en uzun süren savaşı olması bir yana bu savaş boyunca hiçbir çatışma olmaması da savaşın garip yanlarından biridir. Savaş başlamadan önce, Hollanda ile İngiltere arasındaki siyasi çatışmalar Sicilya adalarına da sıçrar.

Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? , En uzun savaş

Hollandalılar Neden Bu Savaşı Unuttu?

Tarihteki En Uzun Savaş Hangisidir? sorusunun cevabı olan 335 yıl savaşı başlamadan önce, Hollandalılar adaya bir komutan gönderirler, bu komutanın ismi Tromp’tır. Tromp, adaya gider ve kendisi bir tazminat almadan eli boş dönerse savaş açması emrini veriyor Hollanda.

Ancak Tromp adaya gittiklerinde zaten ekonomisi çökmüş ve kazanabilecekleri ganimetin çok az olduğu Sicilya Adaları’na savaş ilan ediyor ancak herhangi bir ateş açmadan öylece ilan edilmiş bir savaş bırakıyor. Tromp bu savaş için harcayacakları para ile adadan alacakları ganimetlerin neredeyse aynı olduğunu gördüğü için, doğal olarak ateş açma gereği duymuyor. Belirli bir süre ilan edilen savaşın ardından Hollandalılar, adaya savaş ilan ettiklerini unutuyorlar ve nedense 1986 yılına kadar bu adaya savaş ilan ettikleri akıllarına gelmiyor. Söz konusu bu savaş 1986 yılında bir tarihçinin bulduğu belge ile sonlandırılıyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.