Mimir | Vanir Savaşı ve Mimir

mimir

Mimir | Vanir Savaşı ve Mimir

Mim olarak da bilinen, savaş tanrısı Odin tarafından bilgi ve bilgelik ile donatılmış, İskandinav mitolojisin de önemli bir isimdir. Mimir veya Mim ile ilgili kaynaklar kısıtlıdır. Mim, 13. Yüzyıldan  önce geleneksel kaynaklar da derlenen ünlü şiir Edda’da, 13. yüzyılda İzlanda Snorri Sturluson tarafından kaleme alınan Prose Edda ve aynı zaman da yine  Snorri Sturluson tarafından yazılan Hemsir gibi eserler de de karşımıza çıkar. Fakat akademisyenler efsanelerden yola çıkarak Mim’in Odin’in amcası olacağını öne sürdüler.

Vanir Savaşı ve Mimir

Asgard’da şehrinde yaşayan Aesir ırkı ile Vanaheim’de şehrin de yaşayan Vanir ırkı ile arasındaki savaş, (yunan mitolojisinde geçen titanlar ve tanrılar arasındaki savaşa benzetilir.) Yeryüzündeki ilk savaş olduğu söylenir.

Mitolojiye göre Frejya ismindeki cadı-tanrıça Asgard’a gelir ve hem tanrı konağını dolaşarak oradakilere büyü öğretir

mimir

hem de altına karşı olan doyumsuzluğundan bahseder. Lakin Frejya asgard’a yakışmayan tutumlarından ötürü hoşnut olmayan Odin, Freja’ın ölmesini ister. Freja üç kez yakılır, fakat her defasında bir öncekinden kat be kat güzel olarak yeniden canlanır.

Vanaheim şehrine giden Freja, Aesir tanrılarını şikâyet eder ve Vanir ırkının ordusu, Asgard surlarına kadar gelir. Kısa bir sürede taraflar sonsuz bir barış anlaşması yaparlar ve barışı pekiştirmek adına tanrıları değiş tokuş ederler. Vanir tanrıları Frey, Njord, ve Freyja’yı sunarken Aesir ırkı ise Hoenir’i ve Mim’i gönderir. Vanirliler saygılarından dolayı Hoenir’e de önemli konuları ona danışırlar. Fakat Hoenir de akıl almak için daima Mim’in yanına gider. Vanir halkı bir süre sonra Hoenir tarafından kandırıldıklarını anlarlar. Ünlü savaş tanrısının kardeşi Hoenir’e zarar veremeyecekleri için Mim’in kafasını kesip Odin’e gönderirler.

Mimirin Bilgeliği

Odin Mim’in kafasını alıp onu çürümeyecek bir şekilde otlar ile mumyalar. Mim’in kafatasına sırları açığa çıkarma ve konuşma gücü bahşeder. Odin bundan sonra Mimir kaftası ile sıklıkla konuşur ve ondan akıl almaya tecrübelerinden yararlanmaya başlar. Mimir’e mitoloji de Mimir Kuyusu da demişlerdir. Efsaneye göre kim bu kuyudan su içerse bilgeliği de elinde edecektir. Odin bu kuyudan su içmiş ve bilge biri olmak için Mim’e bir gözünü de hediye etmiştir.

Yorum gönder