Knossos Sarayı | Knossos Sarayı Yapısı M. Ö. 1900

0

Knossos, Minos uygarlığına bir dönem başkentlik yapmıştır ve Girit’in kuzey bölgesinde, Kandiye kentinin 5 km güneyinden yer almaktadır. Antik kentten ise şimdiki zamanımıza ulaşmış olan en mühim yapı ise eşsiz mimarisi ile şüphesiz Knossos Sarayı’dır. Knossos Sarayı’nın mimarisi bir labirenti andırmaktadır ve bu yapısı ile birçok mistik hikayeye de konu olmuştur.

Knossos Sarayı’nın ortaya çıkmasından büyük rol oynayan arkeolog Arthur Evans, yapının mimarisi ve de sanatı ile ilgili değerli bilgilerin tanınmasına yardımcı olmuştur. Bu sarayın temellerine bakacak olursan neolitik çağa uzanan yerleşim tabakaları bulunmaktadır. Fakat Knossos Sarayı’nın ilk olarak M. Ö. 1900 senelerinden inşasının başladığı bilinmektedir. Mimari yapısı ve labirent şeklini andırması ile bu saray, Theseus ve Minotor canavarları efsanesine de konu olmuş efsanevi bir antik saraydır.

Knossos Sarayı | Knossos Sarayı Yapısı M. Ö. 1900

 Knossos Sarayı Yapısı

Girit’in en büyük sarayı olarak bilinen bu saray, hemen hemen iki hektarlık bir alana kurulmuş olan bir saraydır. İki büyük kanattan meydana gelen sarayın batı kanat kısmı şarap ve buğday tarzı yiyecek ve içeceklerin konulduğu depo odaları, doğu kanadı ise daha çok kraliyet odalarından oluşmaktadır. 75 hektarlık bir alana kurulu olan kent, sarayın hem sağ hem de sol yanında bulunmaktadır.

Milattan öne 1370 yılında oldukça zarar gören Knossos Sarayı, adada meydana gelen bir zelzeleden ötürü yıkılmış olabileceği düşünülmektedir. Bazı araştırmacılar ise bu sarayın yıkılmasındaki en önemli nedenin milattan önce 1620 yılında Santorini’de meydana gelen volkan patlaması olduğunu belirtmektedir. Uğramış olduğu yıkıntılara rağmen Knossos Antik Kenti’ne gelip Knossos Sarayı’nın enkazını yerinde görmek hala mümkündür. Knossos Antik Kenti her sene binlerce turist çekmektedir ve tarihi yapısı ile gören herkesi büyülemeye devam etmektedir.

Peki Knossos Sarayı’na Nasıl Gidilir?

Knossos Sarayı yıkıntıya uğradığı için tam olarak bulunmamakta fakat olduğu bölgeye giderek kalıntıları görebilirsiniz. Knossos Antik Kenti’ne ulaşmak için Kandiye’den otobüslere binebilirsiniz, yaklaşık olarak 15 dakika sürmektedir. Bunun dışında bölgeye taksi ile de ulaşım sağlanılabilir. Şehir merkesinden ise Knossos’a otobusler ile 35 dakikada ulaşılabiliyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.