İstanbul Dünyanın Başkenti

İstanbul Dünyanın Başkenti

İstanbul Dünyanın Başkenti

“Dünya tek bir ülke olsaydı başkenti İstanbul olurdu.” demiş, ünlü Fransız İmparatoru Napolyon Bonapart. Asya ile Avrupa’yı birbirine bağlayan boğazı ile eşsiz bir güzellikteki manzarası ile ziyaretçilerine unutulmaz bir macera hazırlar İstanbul.  Tarihi mekanları ile adeta tarih yolculuğuna dalarsınız bu şehirde.

 

İstanbul ziyaretinizin ilk durağı Sultan Ahmet Meydanı olursa burada sizleri iki eşsiz yapı bekliyor olacaktır. Bunlar ise Ayasofya ve Sultanahmet Cami’dir. Sultanahmet Meydanında şehrin ayrıca ruhunu da hissedeceksiniz. Burada tanık olacağınız insan kalabalığı şehrin adeta bir mozaiği gibidir. “Yetmiş iki millet” bu meydanda buluşup şehri doğasıya göz önüne sermektedir.

 

Sultanahmet Meydanından Eminönü’ne doğru giderken Gülhane parkı sizlere şehrin içinde bir nefeslenme imkanı sağlayacaktır. Tarihi yapılardan en önemli olanı şüphesiz Topkapı Sarayı’dır. Burada bulunan müzede tarihi birçok eseri görebilme şansına erişebilirsiniz. Tarihi yapıların bir diğeri ise Dolmabahçe Sarayı’dır. Bu saray Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde ve yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nindi alınan birçok karara ev sahipliği yapmıştır. İstanbul’un sembol yapılarından biri de Kız Kulesi’dir.

 

Bu kuleyle özdeşleşen diğer yapı ise Galata Kulesi’dir. Galata Kulesinin oradan şehrin en işlek caddelerinden biri olan İstiklal Caddesinde yürüyüp tarihi Beyoğlu semtinin ruhunu hissedebilirsiniz. Taksim Meydanı’ndan Ortaköy’e geçip burada eşsiz boğaz manzarası ile birlikte kumpir keyfi yapabilirsiniz.

İstanbul gezinizde Eminönü mutlaka olmalı. Burada bulunan kayıklarda balık ekmek yiyip ardından boğaz turu yapan vapurlar ile eşsiz İstanbul siluetini denizden izleyebilirsiniz. İstanbul’un Süleymaniye semtinde bulunan birçok mekanın çatısından güzel bir kahvaltı ile birlikte eşsiz boğaz manzarasının tadına varabilirsiniz.

 

Altın boynuz Haliç in tadına vara vara görmek isterseniz ise durağımız şüphesiz Pierre Loti tepesi olacaktır. Burada yudumlayacağınız çay eşliğinde damağınızda eşsiz güzellikteki Haliç manzarası ile de gözlerinizde unutulmaz bir tat bırakmış olacaksınız.

 

Yorum gönder