İnsanlığın Gizli Sırrı Göbeklitepe

0

Arkeolojik çalışmaları 1995 yılından beri Urfa Göbeklitepe’de devam eden ve tarihi yeniden yazmaya değer nitelikte pek çok bulguya saptanan Göbeklitepe pek çok yerli turisti çektiği gibi yabancı turistlerin de uğrak mekanı haline gelmiştir. İnşası Milattan önce 10000 yılına uzanan Göbeklitepe yapılan yoğun arkeolojik çalışmalar ile tarihteki en eski ve en büyük ibadet merkezi olarak kayıtlara geçmiştir. Göbeklitepe İngiltere’de bulunan Stonehenge’den 7000 yıl, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha eskiye dayanan bir tarihi bünyesinde barındırıyor. Bunun yanı sıra yerleşik hayata geçişi temsil eden kültür bitkisi buğdayın atası tohumlara da Göbeklitepe eteklerinde rastlanmıştır. İnşa edildikten 1000 yıl sonra üstleri insanlar tarafından kapatılarak gömülen bu tapınaklar günümüzde yeniden gün ışığına çıkarılıyor.

Dünya Miras Geçici Listesi : Göbeklitepe

2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesine girmeyi başaran bu tapınak sayesinde avcı toplayıcı toplumların bir araya gelerek tapındıklarını ve bu yerde gelen her toplumun taşlar üzerine üç boyutlu kabartmalar ile kendilerinden iz bıraktıklarına kanaat getirmiştir. Ülkemizde böyle önemli bir değerin ortaya çıkması özellikle arkeolojik araştırmalar yapan yerli ve yabancı insanların dikkatlerini çekmek ile birlikte bulunduğu Şanlıurfa şehrinin de tarih turizmi yapmasına olanak tanımıştır.

göbeklitepe tarihi

Şanlıurfa ve İnanç Turizmi

Şanlıurfa inanç turizmi şehri olarak özellikle karasal ikliminden kaynaklı olarak yaz ayları başında ve sonunda pek çok turisti bünyesinde barındırmaktadır. Şanlıurfa’da gezmek isteyenler için şehrin en bilinen yapısı Balıklı Göl’dür. Rivayete göre putperestliği yok Etmeye Çalışan İbrahim Peygamber’i yok etmek için yakılan ateşin suya ve odunların balıklara dönüştüğü bu yerde göl etrafında turlamak ve balıkları beslemek mümkündür.

Bunun yanı sıra İslamiyet sonrası pek çok mimarinin yer aldığı yerde Aynzeliha Gölü, Eyyüp Peygamber Makamı, Rizvaniye Camii, Mevlid-i Halil Külliyesi ( Hz. İbrahim’in doğduğu mağara olarak da kayıtlara geçmektedir.), Şanlıurfa kalesi en çok ziyaret edilen yerler arasında gelmektedir. Bununla birlikte Tarihi Şanlıurfa Çarşılarına giderek rengarenk ve kalite kalite kumaşlar bulmak, şehre özel kahve ve çayların içilebileceği otantik hanlar, bedesten gibi şeyleri içerisinde barındırarak gelenleri kendine hayran bırakmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.