Hırvatistan Tanıtım

Hırvatistan Tanıtım

Hırvatistan resmi olarak Hırvatistan Cumhuriyeti Orta Avrupa ve Akdeniz’in tam olarak birleştiği noktada bulunan oldukça önemli bir konuma sahip ülkedir. Macaristan, Slovenya , Sırbistan, Bosna Hersek ve Adriyatik denizi ise Hırvatistan komşu ülkeleridir.

Hırvatistan Tanıtım

1000’den fazla bulunan Hırvatistan adaları ise Hırvatistan’nın öne çıkan coğrafi özelliklerinden birisidir. Hırvatistan adalarının sadece 50 ye yakınında yerleşim bulunmaktadır. Krk ve Cres adaları ülkenin en büyük iki adasıdır. Tuna, Sava, Drava, Kupa ve Drava nehri ise Hırvatistan’ın önemli akarsularıdır. Ülke Akdeniz’in en güzel sahillerinden birine sahip olması ve göz dolduran turistik yerleri sebebiyle Avrupa’nın en önemli turizm merkezlerinden biri haline gelmiştir. Hırvatistan’ı ziyaret edenler Adriyatik Denizi kıyılarını da tercih etmektedirler. Başkent; tiyatroları ve konserleri ile kültürel bakımdan oldukça gelişmiş durumda olan Zagreb’dir. Hırvatistan’ın nüfusun büyük bir çoğunluğu ülkenin resmi dil olan Hırvatçayı konuşmaktadır. Hırvatistan Cumhuriyeti’nin para birimi olarak “Kuna” kullanılmaktadır.

Hırvatistan’da yerel saat Türkiye’de kullanılan saate göre 1 saat daha geridir. Hırvatistan vize isteyen ülkeler arasında olup, ülkeyi ziyaret etmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Hırvatistan’a vize alınmış olunması gerekmektedir. Ülkedeki bulunan iki iklim yemek kültürünü de bu yönde şekillendirmiştir. Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde sebze ve balık yaygınken, kara bölgelerinin yani denize yıkısı olmayan bölgelerde ise  daha çok et yemekleri tüketilmektedir. Hırvatistan’nın zeytinyağı da dünyaca ünlü bir yağdır.

Yorum gönder