Gizli Kalmış Koca Ülke Hindistan

0

Altın çağını 300 400 yılları arasında yaşayan Hindistan 1000 yılında Arapların eline geçmiştir. 12. Yüzyılda Gaznelilerin egemenliğine geçmiş olan Hindistan 1400 yılında Timur egemenliğine daha sonra Babür’ün ülkeyi fethetmesi ile uzun süre Babür İmparatorluğunun merkezi olmuş ve Moğol dönemi başlamıştır. 1757 yılında İngilizlerin egemenliği altına giren Hindistan uzun süre sömürge altında kalmıştır. 1947 yılında Mahatma Gandhi önderliğinde İngilizlere karşı şiddet kullanmadan birlik oluşturarak bağımsızlığını kazanmış Müslümanlar ve Hindular olarak iki bölgeye ayrılarak Pakistan ve Hindistan ortaya çıkmıştır.

 

Çok kültürlü bir yapıda olması ile mozaik bir kültür oluşturan Hindistan tarih turizmi açısından da köklü yapısı ile göz önüne çıkmaktadır. Dünyanın en kalabalık 2. Şehri olma özelliğinin yanı sıra pek çok farklı dinin ve inanış biçiminin olması pek çok farklı tapınakların var oluşunu sağlamıştır. Özellikle arkeolojik olarak yapılan araştırmalarda hemen hemen en yaşlı oluşumun bulunduğu Hindistan gelen turistleri zihnen dinlendirip kendine hayran bırakarak uğurlamaktadır.

hindistan

Hindistan’da Gezilecek Yerler

Hindistan gezisinde San Francisco’yu aratmayacak Bangalore hızlı gelişen bir teknoloji ortamına sahiptir. Mavalli Tiffin Rooms gibi klasik bir lezzeti tatmak isteyenler bu bölgede bulunan restoran ve barlardan birinde keyifli vakit geçirme imkanına da sahiplerdir.  Hindistan’ın en sık ziyaret edilen ve kültür merkezi Delhi oldukça kalabalık olmasına karşın Babür mimarisi ve Kızıl Kale burada görülebilecek yerler olup burada bulunan yerel sokak lezzetlerini deneme fırsatı bulabilirsiniz.

Chennai özellikle sanat severlerin ilgi odağında olan bir bölgedir. Canlı ve renkli olan bu şehir rengarenk boyanmış tapınakları ile misafirlerini karşılıyor. Öte yandan George Town’ı ziyaret ederek İngilizlerin inşa ettiği St George Kalesi’ni ziyaret etmek ve gopurama kulelerini görmeden bu ziyareti tamamlamak yanlış olacaktır. Antik Hindistan denilince akla gelen Haydarabad ile antik camiler, Mekke Mescidi, Charminar anıtları buranın görülmesi gereken yerleri arasındadır. Benzersiz ve renkli binalarıyla pembe şehir denilen Jaipur deyim yerinde ise ışık saçan bir şehirdir. Renklerin öne çıktığı şehrin merkezinde eski kraliyet ailesinin hala yaşamaya devam ettiği Şehir Sarayı yer almakta olup Jal Mahal’de buradadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.