Yüzyıllık Devlet Çin Halk Cumhuriyeti

0

Çin olarak anılmakta olan Çin Halk Cumhuriyeti tarihi yazılı olmayan kaynaklara göre 3500 yıl önce yani milattan önce 1500’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Binlerce yıllık tarihi ile dünyanın en eski medeniyetlerden bir tanesi olmasının yanı sıra uygarlığın beşiği olarak da kabul görmektedir. Çin tarihi genel olarak Hanedanlıklar ayrılmasının yanı sıra geniş anlamda bakıldığı zaman antik imparatorluk, modern tarih ve hanedanlıklar olarak üç gruba ayrılarak incelenmektedir.

İlk Çin kalıntıları

İlk Çin kalıntıları yaklaşık yedi bin yıl önce neolitik döneme kadar dayanmakta olup ülkede tarım kültürünün de var olduğunu gösteren keşiflerdir. Sarı Nehir civarında kurulduğu düşünülen ilk Çin Devleti’nin milattan önce 2500 yıl kadar önceye dayanıldığı düşünülse de henüz yazılı bir kaynağa ulaşım sağlanmamıştır. Klasik Çin medeniyeti milattan önce 400’lü yıllara dayanmakta olup Taoizm akımının da bu dönemde ortaya çıktığı bilinmektedir.

Milattan önce 300’lü yıllarda imparatorluk olarak evirilen Çin medeniyeti ile ilk Çin Seddi inşa edilmiş ve bu dönemde para, ağırlık ve ölçü birimleri standart hale gelmiştir. Daha sonra üç imparatorluk ile milattan sonra ki yüzyıllarda kara satın alımı ve işgaller ile üç imparatorluk dönemi olarak birbirine üstünlük sağlamaya çalışan bu dönem yüzyıllar sonra romantikleşmiştir.

En kalabalık nüfusa sahip olan Çin Halk Cumhuriyeti günümüzde 300’e yakın dil konuşulmasına karşın bulunduğu konum itibari ile de pek çok farklı iklim türüne sahiptir.

Yüzyıllık Devlet Çin Halk Cumhuriyeti

Çin’in Geleneksel Yapısı

Geleneksel yaşamın hakim olduğu Çin’de diğer dünya ülkelerine göre farklılık gösteren kültür ve yiyecek kültürü ile kültürel miras olarak da pek çok farklı turisti her sene bünyesinde barındırmaktadır. Öte yandan güçlü bir sanayi kuruluşu olma yolunda ilerlemesi ile iş ticareti de dünyanın hemen her ülkesinden gerçekleşmekte olup Çin’ gelip görülmesi gereken yerler arasında Çin Seddi, Yasak Şehir, Ming Mezarları, Tarihi Makao Şehri, Wutai Dağı en çok turist alan yerlerdir.  Pek çok festivalle de senenin belirli dönemlerinde turistlerin ilgisini çekmekte olan ülke Bahar Festivali, Fener Festivali, Çingming Festivali, Duanwu Bayramı ile de ilgi görmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.