Çekya Tanıtım

Çekya Tanıtım

Çekya tarihi dokusu ve mimari yapılarıyla son zamanlarda çok ilgi görmektadir. ‘Avrupa’nın Kalbi’ olarak bilinen hayaller şehri Prag’ın da içinde barındıran Orta Avrupa ülkesidir. Avrupa’nın Kalbi Prag, ülkenin başkentidir ve turizm merkezidir.

Çekya Tanıtım

Ülkenin önemli sembollerinden biri de biradır. Türkiye dahil olmak üzere pek çok ülke, bira isim haklarını başta Pilsen şehri olmak üzere Çekya’dan almıştır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu şehir merkezlerinde yaşamaktadır. Ülkenin resmi dilleri Çekçe’dir. Para birimi olarak Çek korunasını kullanılmaktadır. Çekya’nın dini yapısı en çok merak edilenlerden şeylerden biridir. Özellikle Prag şehrinde bulunan pek çok kilise, sanat ve kültür faaliyetleri için kullanılmaktadır. Yaklaşık % 70 oran ile Çekya, Estonya’dan sonra dünyanın en büyük ateist nüfusunu (toplam nüfus 10 milyon civarı) barındırır.

Genellikle Hristiyan olan Çekler, Moravya bölgesinde yaşamlarını sürdürmektedirler. Pazarları kilise ziyareti yaparak, Noel ve Paskalya gibi günleri de dinlerine uygun olarak kutlarlar. Çekya’da yerel saat Türkiye yerel saatine göre 1 saat daha geridir. Çekya vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden önce vize başvurunuzu yapmış ve Çekya vize almış olmanız gerekmektedir.

Yorum gönder