Trablusgarp Savaşı Nedenleri ve Sonuçları

0

Trablusgarp Savaşı Osmanlı ile İtalya arasında gerçekleşmiş olan döneminin en önemli savaşlarından bir tanesidir. İtalyanların zaferi ile sonuçlanmıştır. Bu gün bu savaş hakkında kısa neden ve sonuçları sizlerle paylaşacağız.

Trablusgarp Savaşı Neden ve Sonuçları- Trablusgarp Savaşı Hakkında bilgiler

Trablusgarp Savaşı Sebepleri

 1. İtalya Devleti siyasi birliğini tam manasıyla tamamladığında sanayileşme konusunda gelişime yöneldi ve bu konu hakkında yeni adımlara imza attı. Sanayi açısından gelişirken doğal olarak hammadde ve pazar ihtiyacı doğdu ve bu ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeni yerler aramaya başladı ve bu ihtiyacını karşılamak amacıyla Trablusgap bölgesine yöneldi.
 2. İtalya hükümetini Almanya Devletinin kucağına bırakmak istemeyen İngiltere ve Fransa Devletlerinin söz konusu işgale göz yumması.
 3. İtalya Devleti’nin 1909 yılın da Rusya Devleti ile imzalamış olduğu Racconigi Antlaşması ile birlikte Rusya Devletinin desteğini almış olması.
 4. Avusturya-Macaristan Devleti’nin İtalya’nın artık kendi toprakları dışında başka bir yerle ilgilenmesinin kendilerinin işine gelmesi. Bu sebeple İtalya, Avusturya önünde yayılmacı bir harekette artık bulunmayacaktır.
 5. Trablusgarp Bölgesinin İtalya’ya olan coğrafi yakınlığı.
 6. Osmanlı Devleti’nin Trablusgarp bölgesinde yeterli askeri güce sahip olmaması ve bu sebeple savunmada sıkıntılar yaşaması.

Osmanlı’nın Yenilmesinin Nedenleri:

 • Osmanlı Devleti bölgeye kara kuvvetleri gönderemiyordu; çünkü tampon bölge olarak ortada Mısır vardı ve Mısır da İngiliz yönetiminde bir sömürge halindeydi.
 • Osmanlının Devleti donanmaya sahipti, ancak İtalya Devleti’nin donanması çok daha güçlüydü.

Trablusgarp Savaşı’nın Sonuçları

Muharebede Osmanlı Devleti yenilmiş ve  taraflar arasında Uşi Antlaşması imzalanmıştır. Bu anlaşmaya göre;

 1. Trablusgarp bölgesi, İtalya Devleti’ne verilecek.(Bingazi’de verildi)
 2. Osmanlıya ait olan On iki Ada bölgesi geçici olarak, Yunan tehlikesi sebebiyle, Balkan Savaşları’nın bitimine kadar İtalya Devleti’ne bırakılmıştır. Ancak II.Dünya Savaşı‘ndan mağlup ayrılan İtalya Devleti,  On iki Ada’yı Yunanistan yönetimine bırakmıştır.
 3. Trablusgarp bölgesi dini açıdan Müslüman kalacak.
 4. Osmanlı Devletine ait Kuzey Afrika bölgesindeki son kara parçası da kaybedilmiş oldu.
 5. Trablusgarp Savaşı sonrası İtalya Devleti’nin Doğu Akdeniz bölgesindeki konumu güçlenmiş oldu.
 6. Trablusgarp Savaşı ile beraber Osmanlı Devleti’nin giderek artarak ilerleyen güçsüzlüğü tüm dünya tarafından anlaşıldı.

Önemli Notlar:

 • Mustafa Kemal’in ilk görev yeri Şam olmuştur.
 • Mustafa Kemal ilk askeri başarılarını Trablusgarp Muharebesinde gerçekleşen Derne ve Dobruk savunmaları ile kazanmıştır.
 • Mustafa Kemal’in emperyalizme kuvvetlere karşı gösterdiği ilk savaştır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.