Bulgaristan

bulgaristan

0

Bulgaristan Demokratik Halk Cumhuriyeti, Türkiye’nin kuzey batı komşusudur. Hem de kuzeyden Romanya, batıdan Yugoslavya ve güneyden Yunanistan ile sınırları mevcuttur. Kuzeyde Tuna ve doğuda Karadeniz tabii sınırları vardır. Oldukça uzun bir tarihe sahiptir.

Bulgaristan

Bulgaristan Tanıtım Yazısı

Birçok Doğu Avrupa devleti gibi; Bulgaristan dendiğinde de akla derhal yemyeşil tabiatı geliyor. Birden çok orman ve botanik bahçeye sahip Bulgaristan, ülkesini ziyarete gelen Turistleri resmen yeşillere boğmaktadır. Avrupa’nın 16. büyük ülkesi ve AB delegesi olan bu ülke, ticaretini daha çok bağlı bulunduğu AB ülkeleri ile gerçekleştirmektedir.

Yeşillerin ülkesi Bulgaristan’ın başkenti Sofya’dır. Diğer Avrupa ülkelerine nazaran Turistler yönünden pek de tanınmış değildir ancak ülke güzel plajları, kiliseleri, tabiatı ile güzel bir gezi rotasıdır. Bulgaristan’ın resmi dili Bulgarcadır ve halkın neredeyse tamamı Bulgarca konuşmaktadır. Bulgarca dışında Rusça ve Türkçe konuşan adedi da son derece fazladır. Para birimi olarak da Leva kullanılmaktadır. Bulgaristan mahalli saati ile Türkiye saati arasında bir fark bulunmamaktadır.

Bulgaristan Türkiye’den vize isteyen ülkeler arasındadır, gitmeden evvelce vize başvurunuzu yapmış ve Bulgaristan’a vize almış olmanız gerekiyor. Bulgaristan’ın ekonomi yönden baya düşük  bir piyasaya sahipler daha önceki başbakanlarda bu yana hiç değişmedi değişmesi de pek mümkün görünmüyor. Bulgaristan Cumhuriyet’i benimsedi. Ülkede bugünümüzde cumhuriyet rejimi devam etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.