Vizigotlar Kimdir? Vizigotlar Tarihi

0

Vizigotlar, sorusunun en net cevabı Doğu Alman kabilesidir. Vizigotlar Kimdir? sorusunun cevabı ise, Onlar Almanya’nın ve Avrupa’nın en büyük barbar grubu olarak anılırlar. MS 268 yılına kadar Roma İmparatorluğu üzerinde güçlü imajları vardı. Vizigotlar hakkında bugün çok kıt bilgiler bulunmaktadır. Haklarında bilinen en net bilgi ise büyük, güçlü ve acımasız barbar grubu olmalarıdır.

Vizigotlar Kimdir?

Vizigotlar, yukarıda bahsettiğimiz gibi Avrupa’nın en güçlü, en acımasız ve en cani barbar grubuydu. Almanlar onları barbarlar olarak bilirdi. Vizigotlar hakkında bilgi olmamasının en temel sebebi ise o zamanın kült kaynaklarının tutulmuyor olmasıydı. MS 268 yılından sonra daha etkin olmaya başlayan Vizigotlar, Sloven sınırına çok yakın bir bölgede İtalyanlar tarafından bozguna uğradılar ama Roma eyaletinde Dacia adı verilen ufak bir bölgede küçük bir imparatorluk kurdular. MS 376 yılına kadar burada onlara kimse dokunmadı.

Vizogotların
Vizogotların göçlerde izledikleri yol

MS 376 yılından sonra dahi Gotik tipi savaş modeli devam ediyordu. Hunlar sürekli olarak Vizigotlara saldırıyor ve Roma İmparatorluğu’nun güney kesimlerine kadar inmelerini sağlıyorlardı. Bu da Vizigotlar için hiç iyi şeyleri ifade etmiyordu. Ancak Roma İmparatoru Valens, Vizigotların Roma güneyine yerleşmesine müsaade vermedi. Aynı zamanda kıtlık ile mücadele eden Vizigotlara karşı herhangi bir yardımda bulunmayan Roma İmparatoru Valens, Vizigotların kendisine yapacağı kötülükten bir haberdi. Vizigotlar, Balkanlar’ın büyük bir kısmının yıkılmasına ve Roma İmparatoru Valens’in ölümüne sebep olacak isyan başlattı.

Vizigotlar, daha sonra ateşkes ilan edecek ve Romalıları yenildiklerine ikna edecekti. Bu savaş her ne kadar Roma İmparatorunun ölümüne ve Balkanlar’ın yarısının yıkılmasına sebep olsa da Vizigotlar bu savaşı bir savaş olarak değil isyan olarak görüyorlardı. Bu nedenle Roma İmparatorluğu ve Vizigotlar arasında barış imzalandı. Daha sonra Roma İmparatoru Theodosius I ve Vaftiz kralı Alaric I, Vizigotlar ile olan bu barışı koruyabilmek için gösterebilecekleri tüm çabaları gösterdiler.

vizigotlar kimdir

Vizigotlar olarak bilinen krallığın son krallığı, 8. YY başlangıcında son bulacaktı. Kral Roderic, Müslümanlar ile girdiği savaşta mağlup olacak ve MS 718 yılında tüm bölgeyi ele geçiren Müslümanların boyunduruğu altına girerek yok olacaklardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.