Avrupa’nın Sanat Yüzü Fransa

tarafından
14
Avrupa’nın Sanat Yüzü Fransa

Demir çağında Keltlerin yerleşimi ile tarihte ilk kayıtları bulunan bu yeri Millattan önce 51 yılında kutsal Roma İmparatorluğu’nun hakimiyetine girmiştir. Frenk kavminin eline geçen bu topraklarda bu kavim ile Fransız Krallığı kurulmuştur. Ortaçağ sonlarında İngilizler ile yapılan Yüzyıl Savaşlarında galip gelerek Avrupa genelinde etkinliğini arttıran bir yer haline gelmiştir. 16. Yüzyılda mezhep savaşlarından olumsuz etkilense de politik, kültürel ve askeri anlamda hakim güç olması 14. Louis ile gerçekleşir.

Fransız Devrimi

1789 yılında gerçekleşen Fransız Devrimi ile krallık yıkılarak cumhuriyet rejimi benimsenmiş ve dünyanın ilk cumhuriyetlerinden biri oluşmuştur. Napolyon Bonapart yönetime geldikten sonra cumhuriyeti kaldırıp kendi imparatorluğunu kurmuştur. Bu tarihten sonra iki kere yönetim şekli değişen Fransa en son 1870 yılında üçüncü kez cumhuriyet halini almıştır. 19. Yüzyıla gelindiğinde önemli sömürgeci güç haline gelen Fransa 2. Dünya savaşında Nazi rejiminin işgali ile Fransa rejimi çöküşe geçmiştir. 1958 yılında tekrar cumhuriyet ilan eden bu ülke günümüzde de varlığını devam ettirmektedir.

Dünyada özellikle balayı turizmi için kullanılan Paris Fransa’nın en ünlü şehri unvanına sahiptir. Sanata oldukça düşkün olan Fransa bünyesinde pek çok sanatçı yetiştirmiş olup mimarisi de dahil olmak üzere pek çok sanat galerisine de ev sahipliği yapmaktadır. Bu sebeple tatil anlayışı olarak tarih ya da sanat düşkünü olan kimselerin özellikle tercih ettiği destinasyonlardan bir tanesi haline gelmiştir.

Fransa

Başyapıt Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali, Bordeaux’da yer alan şarap bağları, Napolyon ve Marie Antoinet sayesinde yılda 83 milyon yabancının ziyaret ettiği Avrupa’nın üçüncü büyük ülkesi haline gelmiştir. 12 bölge ve Korsaki Adası’ndan meydana gelen bu ülkenin Başkenti Paris’tir.

Yiyecek bakımından da oldukça zengin olan bu ülkede özellikle çeşitli özel peynir çeşitleri ve birbirinden farklı şarap türleri ile gastronomi turzimini de desteklemektedir. At eti, kurbağa bacağı gibi yiyecekler bulunsa da farklı bölgelerden elde edilen sütlerile Rokfor, Brie ve Camembert gibi ünlü peynirleri bulunmaktadır. Ekler, parfe, sufle, krem brule, makaron, krep ve mus dünyaca ünlü Fransız tatlıları arasında yer almaktadır.