Mitos Nedir? | Edebiyatta ve Felsefede Mitos

0

Mitos Nedir sorusunun cevabı verilmeden önce mitos kelimesinin anlamına bakmak gerekir. Felsefe ve edebiyatta karşımıza çıkan ortak kelimelerden birisi; Mitos kelimesidir.

Mitos kelime olarak belirtmiş olduğumuz gibi felsefe ve edebiyatta farklı anlamlar taşımaktadır. Fakat taban olarak iki alanda da ortak temele dayanmakta olan bir ad olduğunu görebiliyoruz. Mitos genel olarak tarih öncesinde yer almakta olan tanrıların nasıl bir yaşam sürdüklerini, kahramanların nasıl bir serüvenlerinin olduğunu anlatmakta olan efsane olarak geçmektedir.

mitos

Felsefede Mitos Nedir?

Felsefede de mitos terimi yer almaktadır. Bu terimi incelemiş olduğumuz zaman belirtmiş olduğumuz gibi tanrıların tarihçesinin ne olduğunu, dünyanın yaradılış evrelerini ve nasıl yaratıldığını anlatırken aynı zamanda tabiatüstü olan varlıkları da anlatmakta olan masallardır. Mitos nedir? Sorusunun felsefedeki cevabı bu şekildeyken aynı zamanda inanç ve duygulara dayanmakta olan eski dönem masalları da olduğunu söyleyebiliriz.

Mitos aynı zamanda bir düşünme biçimi olarak da geçtiğini görüyoruz. Evren, dünya, insan ve yaşam gibi alanları incelemekte olduğunu görüyoruz. Bu noktalarda incelemeler yapılırken aynı zamanda tarihsel süreçte ilk aşamanın mitos olduğu belirtilmektedir. Mitosta özellikle mitolojik açıklamalara inanılmaktadır. Mitoslardan sonra ise açıklamalar felsefece düşünülmektedir.

Edebiyatta Mitos

Felsefe mitos alanında ilerleme göstermekte olduğu gibi aynı zamanda edebiyat alanında da yer almaktadır. Tarihten önceki dönemlerde de tanrıça, tanrı ve yarı tanrı ile kahramanların yaşamları anlatılmaktadır. Mitoslar edebiyatta inanç, duygular, eğilimler gibi olayları yansıtmakta olan efsane olarak görülmektedir. Edebiyatta yer almakta olan mitoslar karşımıza çeşitli destanlarla çıkabilmektedir.

Mitoslar incelenmiş olduğu zaman tanrı ve insanların yer almakta olduğu gibi aynı zamanda cinler, devler, periler ve çeşitli hikaye kahramanlarının mitoslarda yer almakta olduğunu görebiliyoruz. Mitoslarda çok tanrılı olan bir dinin tanrılarını üzerine anlatılmakta olan efsanelerin yer almakta olduğunu görüyoruz. Mitosların günümüze kadar geldiklerini ve alanlara göre ayrılmakta olduğunu da görebilirsiniz. Mitoslar bizlere dönemin toplum inançlarını gösterme noktasında da en iyi örneklerin arasında yer almaktadır. Dolaylı şekilde anlatması ise üzerinde düşünülmesi gereken noktalar olduğu ve incelendiği zaman geçmiş dönemlere ait olarak bizlere detaylı bilgi verebilmekte olduğunu görebiliyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.