Hephaistos | Hephaistos Nasıl Bir Tanrıydı?

tarafından
37
Hephaistos | Hephaistos Nasıl Bir Tanrıydı?

Yunan mitolojisinde yer almakta olan birçok karakter bulunmaktadır. Hephaistos mitolojide yer almakta olan karakterler arasındadır ve dikkat çekici bir karakter olduğunu söyleyebiliriz.

Zeus ile Hera’nın oğlu olan bu karakter bazı kaynaklarda ise Hera’nın yalnız başına doğurmuş olduğu oğlu olarak da geçmektedir. Karamanlar ve tanrılar için silahlar üretmekte olan bu karakter demircilik ile uğraşırken aynı zamanda ateş tanrısı olarak da geçmektedir. Güzellik ve aşk tanrıçası olan Afrodit’in ise eşidir.

Hephaistos | Hephaistos Nasıl Bir Tanrıydı?

Hephaistos Nasıl Bir Tanrıdır?

Hephaistos özellikle zanaatkarlar tarafından mesleğinin piri olarak bilinir ve bir ateş tanrısıdır. Uygarlıkla beraber tarımı, şehir hayatını da koruduğunu görüyoruz. Kendisi Anadolu kökenli olan bir tanrıdır ve özellikle sönen bir yanardağ olarak tanınarak çok büyük bir saygı görmüştür. Sonrasında ise bu yanardağın içerisinde çalışmakta olduğuna inanılır. Gigantların arasındaki karşıtı ise Mimas olarak bilinmektedir.

Zeus ile Hera’nın oğlu olarak bilinirken bunun yanı sıra Zeus’un eşi olan Metis’in hamile olduğu zaman kendisinden daha güçlü bir çocuk doğurmasından korkarak onu yutmasından ve bununla beraber Athena’yı başından doğurmasına bir karşılık olarak onu tek başına doğurmakta olduğuna inanılmaktadır. Aynı zamanda tanrılar arasında en çirkini olduğuna inanıldığını söyleyebiliriz. Çirkin olduğu gibi ek olarak iki ayağı da topaldır.

Hephaistos’un Ayakları Neden Topal?

Hephaistos’un İlyada’sında ayaklarının topal olması şu şekilde açıklanmaktadır; birinci açıklamaya göre babası olan Zeus, Hera ile kavga ettiği sırada Hephaistos annesinin tarafını tutmuştur ve Zeus ise onu Lemnos adasına fırlatmıştır. Hephaistos’un ise bu yüzden topal kaldığına inanılıyor. Bu noktada yer almakta olan diğer bir efsaneye baktığımız zaman ise; doğduğu zaman kendisi sakat doğmuştur. Annesi ise bu durumdan utandığından dolayı onu Olympos’tan fırlatmıştır. Bu efsaneye göre Hephaistos’u Thetis ile Nereidler büyüttü. Annesiyle birbirini hiçbir zaman sevmedi.

Hephaistos’un bir diğer efsanesine göre çok çirkin olmasından dolayı annesinin ondan utanarak Olimpos Dağı’na fırlattığı yönündedir. Aynı zamanda bebeğin ayaklarının topal olması ve çirkin olmasından dolayı bütün tanrıların kendisiyle dalga geçmesi Hera’nın onu Olimpos Dağı’na fırlatmasının bir diğer sebebi olarak görülmektedir. Kendisi tanrılar arasında her ne kadar çirkini olsa da en fazla sevilendir.